Two records fall at the 2014 International Grand Isle Tarpon Rodeo

New grouper, redfish stringer records set this weekend

From News Reports
July 28, 2014 at 8:20 pm  | Mobile Reader | Pring this storyPrint 

Grant Lynch of Talladega, Ala. takes a picture with his third-place tarpon that weighed in at 138-4 during the 2014 International Grand Isle Tarpon Rodeo.
Grant Lynch of Talladega, Ala. takes a picture with his third-place tarpon that weighed in at 138-4 during the 2014 International Grand Isle Tarpon Rodeo.
Grand Isle Tarpon Rodeo

Two new rodeo records were established at the 2014 International Grand Isle Tarpon Rodeo.

Daniel Thibodaux of Prarieville caught a 124-pound, 8-ounce grouper to set the record and take first place in that category, and Terrebonne Parish Sheriff Jerry Larpenter set a record for a 5-redfish stringer with a hefty total weight of 39-4.

Final results for the rodeo are as follows:

Tarpon

1. Patrick Rodriguez, Galveston, Texas 175-4

2. Jeff Deblieux, Houma 168-0

3. Grant Lynch, Talladega, Ala. 138-4

4. Jerry McEwen, Memphis, Tenn. 119-12

5. Kurt Cheramie, Houma 99-6

Tarpon (Tag and Release)

1. Luke Kinnard

2. Michael Heir

3. Jeff Deblieux

4. Jerry McEwen

TOP FISHING AWARDS

Best All Around Angler - Big Game: Bo Crochet, Houma

Best All Around Angler - Shoreline: Scott Settoon Jr., Pierre Part

Best All Around Angler - Inshore: Louis McKinney Jr., Hammond

BIG GAME DIVISION

Blackfin Tuna

1. Bo Crochet, Houma 27-6

2. Bo Crochet, Houma 26-4

3. Colby Broussard, Luling 25-14

Dolphin

1. Brian Rabalais, Brusly 48-12

2. Hunter Harmon Jr., Luling 39-10

3. Ross Armstrong, Raceland 35-0

Wahoo

1. Mike Blouin, Houma 48-2

2. Emily Marcel, Houma 41-12

3. JD Hebert, Plaquemines 31-8

Yellowfin Tuna

1. Steve Kent Jr., Jarreau 87-14

2. Pete Harmon Jr., Luling 84-2

3. Dalton Bergeron, Boutte 81-12

SHORELINE DIVISION

Barracuda

1. James Holt, Morgan City 29-0

2. Dustin Dufrene, Des Allemands 28-2

3. Ryan LeBlanc, Plaquemines 24-2

Bluefish

1. Keith Adams, Houma 4-2

2. Ivy St. Romain, Morgan City 3-14

3. Luke Anderson, Baton Rouge 3-14

Bonito

1. Clarence Foret Jr., St. Charles 26-4

2. Jake Phillippe, Maurepas 25-14

3. John Bosco, Luling 24-2

Cobia

1. Chris Brouillette, Lafayette 56-8

2. Randal Loup, Brusly 52-10

3. Bradley Rispone, Central 51-14

Grouper

1. Daniel Thibodaux, Prairieville 124-8

2. Brent Bowman, Metairie 95-14

3. Trey Breaux, New Iberia 75-0

Jack Crevalle

1. Luke St. Pierre, Lafayette 31-4

2. James Nevers, Bogalusa 28-8

3. Velvet Guidry, Galliano 27-10

King Mackerel

1. Jeff Sturm, Seguin, Texas 35-10

2. James Nevers, Bogalusa 34-14

3. Scott Settoon Jr., Pierre Part 34-0

Spanish Mackerel

1. Scott Settoon Jr., Pierre Part 3-4

2. Keith Adams, Houma 2-12

3. Kris Elliot, Des Allemands 2-10

Mangrove Snapper

1. Hunter Harmon Jr., Luling 11-10

2. Bootsie Toups, Marrrero 10-12

3. Terry Masser, Houston, Texas 10-6

Red Snapper

1. Ryan LeBlanc, Plaquemines 18-0

2. Arthur Cook Jr., Lake Charles 15-6

3. Jennifer Settoon, Pierre Part 14-6

Spadefish

1. Caden Comardelle, Paradis 4-4

2. Scott Settoon Jr., Pierre Part 3-8

3. Chip Coulter, Baton Rouge 3-4

Tripletail

1. Richard Conrad, Baton Rouge 10-0

2. James LeBlanc Jr., Baton Rouge 7-0

3. Randy Landry, Thibodaux 4-10

INSIDE DIVISION

Croaker

1. Louis McKinney Jr., Hammond 4-2

2. Louis McKinney Jr., Hammond 2-2

3. Louis McKinney Jr., Hammond 2-2

Gafftopsail Catfish

1. Mary Jackson, Grand Isle 7-0

2. Roy Autin, Cut Off 7-0

3. Jerin Savoie, Galliano 6-14

Black Drum

1. Lee Bollinger, Lockport 42-4

2. Ross Eschete, Thibodaux 41-10

3. Rory Eschete, Thibodaux 37-4

Flounder

1. Robert Socha, Marrerro 2-10

2. Mike LeBlanc, Prairieville 2-0

3. Scott Latham, Metairie 1-12

Redfish

1. Wilton Comardelle III, Paradis 40-14

2. Michael Keegan, Destrehan 37-12

3. Jimmy Ledet, Cut Off 35-8

Redfish Stringer (Five fish under 27 inches)

1. Jerry Larpenter, Houma 39-4

2. Gus Wilson, Metairie 32-4

3. Scott Duet, Thibodaux 28-10

Speckled Trout

1. Randy Sexton, Gross Tete 5-12

2. Joe Wrubleski, Metairie 5-12

3. Wayne St. Pierre, Lafayette 4-10

White Trout

1. Vernon Smith, St. Gabriel 1-12

2. Louis McKinney Jr., Hammond 1-6

3. Jeff Sturm, Seguin, Texas 1-4

Sheepshead

1. Kirby Plaisance, Ama 7-8

2. Bob Breck, New Orleans 5-4

3. Joe Wrubleski, Metairie 5-4






View other articles written From News Reports